Instagram

28 lipca 2014

Kocimiętka

Nepeta cataria L. czyli kocimiętka właściwa to bylina z rodziny wargowych. Z powodzeniem rośnie i zimuje w naszym klimacie. Obecnie jest trochę zapomniana, ale kiedyś była bardzo cenioną rośliną miododajną i leczniczą.


Zawarte w zielu kocimiętki olejki eteryczne działają pobudzająco na koty (stąd nazwa) - zawiera związki o działaniu podobnym do feromonów, uspokajająco na pszczoły (dawniej pszczelarze nacierali ręce kocimiętka przed pracą w ulu w celach dezynfekcyjnych i żeby uspokoić pszczoły), działają również odstraszająco na komary i inne owady, roztocza oraz (podobno) szczury.

Kocimiętka ma bardzo przyjemny cytrynowy aromat, bardzo podobny do melisy. W kuchni Anglosaskiej jest była stosowana już w XIII w. Liśćmi nacierano mięso. Dodawano ich również  do zielonych sałat. Świeże lub suszone można dodawać do zup, sosów, gulaszu, także do deserów i napojów (jak melisę).



Ziele kocimiętki jest surowcem leczniczym. Zawiera od 0,2 do 0,7% olejków eterycznych; karwakol, nepetol, nerol, pulegon, cytral, cytronelol, graniol - cytrynowa, beta-kariofilen, kwas nepetalowy, nepetalaktony, tymolgorycze, garbniki.

Posiada silne działanie antyseptyczne, które możne być wykorzystywane w schorzeniach układu oddechowego (infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, astma) i pokarmowego (nieżyty żołądka), ale również zewnętrznie w leczeniu wszelkich zmian skórnych, przyśpiesza gojenie ran, oparzeń, hemoroidów, ugryzień owadów. Działa także napotnie i rozgrzewająco.
Kocimiętka posiada również właściwości relaksujące i uspokajające; pomaga rozładować niepokój oraz wspomaga sen. Działa relaksująco na przewód pokarmowy, pomaga na wzdęcia i kolki u dzieci. Związki taninowe pomagają również przy zapaleniach jelit i biegunkach. Ma właściwości moczopędne. Działanie rozluźniające zawartych w kocimiętce związków może być wykorzystywane przy bolesnym miesiączkowaniu. 
Świeże ziele kocimiętki zastosowane miejscowo ma lekkie działanie przeciwbólowe.

Ze względu na możliwość wywołania skurczów macicy i pobudzanie menstruacji nie powinny jej stosować kobiety w ciąży.

Uważa się, że suszone ziele kocimiętki palone jak tytoń posiada lekkie właściwości odurzające.


Ziele kocimiętki wykorzystuje się w magii miłosnej. Zapewnia szczęście i radość. 



Kocimiętka z Podkarpackiego pola pola jest dostępna w formie suszonej i świeżej (sezonowo).







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz