Instagram

19 lutego 2016

Magia kąpieli - nietypowe dodatki czyli domowe spa

Wszystkie opisane wcześniej w cyklu magia kąpieli dodatki można ze sobą dowolnie łączyć komponując swoje własne, niepowtarzalne, kombinacje przyjemności. Bardzo dobrze sprawdzają się na przykład połączenia naparu roślinnego z olejkiem eterycznym i solą; odwar z pąków sosnowych + sosnowy olejek eteryczny + sól magnezowa albo napar z kwiatów lawendy + lawendowy olejek eteryczny + sól morska. Oprócz ograniczonej tylko naszą wyobraźnią liczby połączeń "standardowych" dodatków kąpielowych możemy użyć również nieco mniej typowych dodatków, które znajdziemy w naszej kuchni albo sklepie spożywczym czy aptece.



Mleko
Odżywia, wygładza i zmiękcza skórę. Fantastycznie koi i łagodzi podrażnienia. Było podstawowym składnikiem słynnych kąpieli Kleopatry. Mleko zawiera wiele składników odżywczych (witaminy A, B, D i E, proteiny, wapń, fosfor, potas, magnez), które poprawią stan skóry. Kwas mlekowy, zmiękcza skórę i pozostawia ją sprężystą i gładką. Łagodzi między innymi skutki opalania, przynosząc ulgę zaczerwienionej skórze.
Możemy użyć mleka krowiego albo koziego, koniecznie pełnotłustego. Na wannę wody potrzebujemy około 3 - 4 litrów mleka. Świeże mleko można zastąpić mlekiem w proszku (4 - 5 łyżek). Dobrym dodatkiem do kąpieli są też produkty mleko-pochodne takie jak maślanka, jogurt czy śmietana.

Miód
Regeneruje i natłuszcza skórę, wzmacniając naturalną barierę lipidową. Odżywia i wygładza. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym usuwa toksyny z organizmu. Do kąpieli należy dodać jedną szklankę miodu. 

Zboża
Mąki, otręby, płatki np. owsiane.
Mąka pszeniczna i owsiana odżywia i działa na skórę łagodząco. Stosowana regularnie spowoduje, że z nóg i ramion zniknie " gęsia skórka ", a skóra stanie się miękka i gładka. 200 - 400 g mąki najłatwiej rozpuścić w wannie wieszając w lnianym woreczku, na kranie, w strumieni lejącej się wody.
Otręby pszenne świetnie oczyszczają skórę i zmiękczają ją. Do kąpieli należy użyć szklanki otrąb gotowanej co najmniej 15 min w wodzie lub mleku.
Kąpiel krochmalowa łagodzi wszelkie podrażnienia, jest idealna do skóry łuszczącej się po opalaniu. Na jedną kąpiel przygotowujemy krochmal z pół kilograma mąki ziemniaczanej.

Oliwa z oliwek
Ma właściwości odmładzające, podnosi odporność na infekcje wirusowe i bakteryjne, pozwala utrzymać elastyczność skóry, redukuje drobne linie i zmarszczki, dodaje energii i sił witalnych. Połączona z ciepłą wodą wnika głęboko w skórę. Do kąpieli dodajemy kilka łyżek oliwy.

Inne oleje
Do kąpieli można dodawać praktycznie wszystkich olejów roślinnych, np.: kokosowego, słonecznikowego, lnianego, z pestek dyni czy nawet rzepakowego. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, ale wszystkie wykazują dobroczynne działanie na skórę. Do kąpieli dodajemy kilka łyżek.

Owoce i soki
Owoce to nieocenione źródło witamin (przede wszystkim witaminy C) oraz kwasów owocowych działających na skórę normalizująco i rozjaśniająco. Kąpiele i inne zabiegi z użyciem soków i miąższu owoców wyrównują koloryt skóry i rozświetlają ją - są stosowane w wielu profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Cytrusy – pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, działają na skórę pobudzająco i odświeżająco, dodatkowo wygładzają skórę i wyrównują jej koloryt. Możemy użyć całych owoców lub tylko skórki, w formie świeżej lub suszonej. Wrzucamy je po prostu do wanny lub przygotowujemy odwar. Bardzo ważne, żeby nie używać do kąpieli zwykłych cytrusów, ale wyłącznie owoców ekologicznych. Te pierwsze są wyposażane na długą drogę, którą muszą przebyć w sporą dawkę fungicydów i innych substancji chemicznych niezdrowych czy wręcz niebezpiecznych dla skóry. Oprócz cytrusów możemy stosować owoce rodzime; maliny, truskawki, czereśnie, winogrona czy pomidory albo dynie umiejętnie zastosowane będą ogromną przyjemnością dla naszej skóry.

Zielona herbata
Zawiera tzw. przeciwutleniacze, które są jednym z najlepszych naturalnych środków detoksykujących. Związki zawarte w zielonej herbacie pomagają przywrócić skórze równowagę i wykazują silne działanie odmładzające. Do kąpieli można użyć mocnego naparu lub po prostu wrzucić do wanny dużą garść liści.

Algi
Zawierają dużo witaminy B12, która opóźnia procesy starzenia, bardzo dużo żelaza dobrze przyswajalnego przez nasz organizm. Nawilżają i odżywiają skórę, pomagają likwidować cellulit, świetnie działają na skórę naczyniową, wyrównują poziom zasadowo-kwasowy skóry, likwidują przebarwienia. Najwygodniejsza w użyciu jest najłatwiej dostępna spirulina - wystarczy wrzucić do wanny kilka łyżek zielonego proszku.

Czekolada
Doskonale nawilża i odżywia skórę, poprawiając jej koloryt i napięcie. Na jedną kąpiel wystarczy jedna tabliczka dobrej, gorzkiej czekolady, najlepiej rozpuszczonej w mleku.

Piwo
Kąpiel w piwie rozluźnia napięte mięśnie, oczyszcza pory skóry i pobudza krążenie krwi, zawarte w piwie witaminy z grupy B są bardzo cenne dla skóry, a drożdże działają leczniczo na trądzik i wykwity skórne. Najlepiej użyć specjalnie przyrządzanego piwa kąpielowego, które jest bardziej gęste i esencjonalne od spożywczego, ale jeśli nie mamy dostępu do takiego specyfiku zwykłe "prawdziwe" piwo bez konserwantów i sztucznych ulepszaczy również dobrze się sprawdzi (najlepiej ciemne). Na jedną kąpiel potrzebujemy 3 - 4 litry piwa.

Wino
Temu składnikowi (z wiadomych względów) poświęcimy nieco więcej miejsca. 
Czerwone wino od zarania dziejów, było wykorzystywane w domowej pielęgnacji skóry - błyskawicznie przywraca jej prawidłowe, kwaśne pH i doskonale ją ujędrnia. Z kosmetycznych zalet wina korzystała również Kleopatra, swą cudowna cerę zawdzięczała maseczkom ze sproszkowanego alabastru zmieszanego z winem. Rzymianki w starożytności nacierały twarze osadem pozostałym w naczyniach po fermentacji wina. W średniowieczu francuskie arystokratki z miąższu winogron robiły okłady na skórę, a twarz oczyszczały octem winnym. Maria Stuart, do mycia twarzy używała najlepszych win. Za wyjątkowe właściwości wina odpowiadają polifenole. Wino zawiera również wiele pierwiastków korzystnie wpływających na skórę m.in. cynk, magnez, potas, sód; witaminy np. z grupy B (tiamina, ryboflawina, kwas pantotenowy) oraz flawonoidy i antocyjany.
W krajach Europy Zachodniej winoterapia jest powszechnie stosowana, w Polsce "moda" na wino stosowane zewnętrznie dopiero się rozwija.
Kąpiel w winie zapewnia ochronę przed działaniem wolnych rodników, zapobiega powstawaniu zmarszczek, ochroni skórę przed procesami starzenia. Działanie polifenoli zawartych w winie jest ponad 20 razy silniejsze niż witaminy C, czy E. Wino wspomaga również syntezę kolagenu, przez co utrzymywać się będzie jej jędrność i sprężystość.
Winoterapia pobudza krążenie krwi, stymuluje metabolizm, zadziała hamująco na rozwój tkanki tłuszczowej i zwiększa spalanie tłuszczu. Wino eliminuje toksyny (zanieczyszczenia i nadmiar sebum) z komórek, oczyszcza skórę, wspomaga walkę z trądzikiem i wypryskami, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, działa ściągająco i przeciwzapalnie. Ogranicza
również powstawaniem obrzęków - zapobiega zatrzymywaniu wody w tkankach. Dzięki kąpieli w winie skóra będzie rozświetlona, bardziej napięta, nawilżona, wygładzona i dłużej młoda.
Winna kąpiel rozluźnia i odpręża cały organizm zwłaszcza gdy połączymy ją z kieliszkiem wina zastosowanym doustnie. Na jedną kąpiel wystarczy litr wina.
Osoby posiadające szczególnie wrażliwą skórę i uczulone powinny zachować szczególną ostrożność, a osoby z infekcjami, chorobami układu krążenia, stanami zapalnymi skóry, czy opryszczką nie powinny stosować winnych kąpieli.


Na koniec kilka inspiracji...


kąpiel kojąco - orzeźwiająca (idealna na lato)
Do wanny z niezbyt gorącą wodą dodajemy dwa litry podgrzanego, pełnotłustego mleka i pół litra soku z pomarańczy. Mleko podziała kojąco (szczególnie na skórę po kąpieli słonecznej), a sok z pomarańczy odżywi skórę, wyrówna jej koloryt, przywróci naturalne pH. Jeśli oprócz soku dodamy jeszcze trochę otartej skórki z cytryny (uwaga na fungicydy i alergeny) orzeźwiający zapach kąpieli sprawi nam dodatkową przyjemność.

Luksusowy "grzaniec"
Do wanny z gorącą wodą dodajemy butelkę wina lekko podgrzanego z cynamonem, szklanką miodu i plastrami pomarańczy.

kąpiel z pilingiem otrębowym
Dwie szklanki otrąb pszenicznych gotujemy 15 - 20 min w dwóch litrach mleka. Odcedzamy. Do mleka z gotowania otrębów dodajemy szklankę miodu i wlewamy do wanny. w czasie kąpieli otrąb używamy jako pilingu.


orzeźwiająco - chłodząca kąpiel na lato
Do wanny z chłodną wodą dodajemy wywar miętowy (pęczek świeżej lub suszonej mięty zalany dwiema szklankami wrzątku), trzy cytryny pokrojone w plasterki i dwie pomarańcze również pokroje w plasterki (owoce ze skórką, uwaga na fungicydy i alergeny). Można dodać też kubek soli morskiej.


Domowa sól kąpielowa
Można ją łatwo przygotować samemu. Gruboziarnista sól morska jest do kupienia w każdym większym sklepie spożywczym. Dodajemy do niej ulubione suszone zioła lub kwiaty, np.: lawendę i odpowiadający im olejek eteryczny. Można wykonać również wariant ze świeżymi częściami rośli, np. pąkami sosny. Sól możemy przechowywać w szczelnym słoiku nawet kilka miesięcy i stosować kiedy tylko mamy na to ochotę.

Domowy puder do kąpieli 
Łączymy: szklankę sody oczyszczonej, pół szklanki kwasku cytrynowego, pół szklanki mleka w proszku, dwie łyżki maki ziemniaczanej (może również być ryżowa lub kukurydziana), trzy łyżki oliwy z oliwek, łyżkę białej glinki. Do takiej bazy możemy dodać dowolne składniki, np.: kakao, wiórki kokosowe, suszone kwiaty, starte migdały, kawę... Dodatkowo (jeśli nie mamy alergii) dodajemy barwnik spożywczy i olejek eteryczny.






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz