Instagram

10 października 2015

Magia kąpieli - minerały

Zbawienne działanie minerałów na ludzki organizm znane jest od wieków. Kąpiele z dodatkiem substancji pochodzenia mineralnego mogą pozytywnie wpływać na nasze ciało i ducha. Niektóre zabiegi znane z sanatoriów i salonów SPA możemy bez problemu zorganizować sobie we własnym domu...

Najpopularniejsze są kąpiele: solankowe – przydatne głównie w leczeniu chorób mięśni i stawów, siarczkowe – stosowane w przypadku schorzeń skórnych oraz borowinowe - działające dobroczynnie na skórę, mięśnie i stawy. W aptekach, drogeriach i zwykłych sklepach spożywczych mamy całą gamę mineralnych dodatków do kąpieli.
 
Najpowszechniejszym dodatkiem do kąpieli jest chlorek sodu - sól, wraz z różnymi występującymi z nim minerałami. Kąpiele solankowe zawierają oprócz jonów sodu i chloru,  związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, bromu i inne. Sól morska (tak naprawdę każda sól była kiedyś morska) jest nieocenionym źródłem wielu minerałów. Za najcenniejszą uważa się sól z Morza Martwego. W jego wodach stwierdzono występowanie 21 minerałów, z których 12 nie występuje w żadnych innych naturalnych wodach na świecie.
Solanki wzmacniają odporność, pomagają usunąć toksyny z organizmu, pomagają w stanach alergicznych. Wpływają korzystnie na układ nerwowy; poprawiają samopoczucie, łagodzą stany napięcia i zmęczenia, redukują stres, przeciwdziałają wyczerpaniu nerwowemu oraz nadmiernemu przemęczeniu fizycznemu i psychicznemu. Kąpiele solankowe są często polecane przez dermatologów; poprawiają stan zdrowotny skóry, pomagają w leczeniu wyprysków, trądziku, cellulitu, odżywiają i nawilżają ciało. Stwierdzono również, że kąpiele solankowe wykazują działanie wyszczuplające, likwidują rozstępy. Pomagają również w schorzeniach reumatycznych, przyśpieszają rekonwalescencję po złamaniach, pomagają w nerwobólach i są szczególnie polecane przy różnego rodzaju schorzeniach mięśni. Są korzystne dla układu oddechowego, poprawiają krążenie, nieznacznie wyrównują ciśnienie krwi. Dodatkowo wspomagają walkę z nadmierną potliwością.
Do przygotowania kąpieli solarowej możemy użyć różnego rodzaju soli - skorzystać z gotowych mieszanek, lub zwykłej soli morskiej, spożywczej, do której można dodać dowolne inne składniki. Bardzo dobre działanie ma również sól himalajska.

Osoby cierpiące na poważne schorzenia powinny skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do kąpieli solankowej jest niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, świeżo przebyty zawał serca, wady zastawek. Do innych przeciwwskazań należą: niektóre zaburzenia psychiatryczne (psychozy, ciężka psychopatia), choroby tarczycy (nadczynność), zdiagnozowana gruźlica lub choroba nowotworowa, niewydolność jajników, zaburzenia rozwojowe narządów rozrodczych. Solanek nie poleca się również kobietom w ciąży.


Innym rodzajem kąpieli mineralnych są kąpiele siarczkowe. Jony siarki i siarkowodór działają delikatnie drażniąco na nasze ciało, przez co pobudzają krążenie i metabolizm oraz poprawiają czynność narządów wewnętrznych. Siarka wykazuje dobroczynne działanie na wiele elementów naszego organizmu.
Kąpiele siarczkowe, ze względu na zawartość wody o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,7) powodują zmiękczenie naskórka oraz jego przebudowę. Wspomaga to leczenie takich chorób skóry jak: łuszczyca, wypryski łojotokowe, twardzina czy nadmierne rogowacenie skóry. Kąpiele siarczkowe wpływają też regenerująco na chrząstkę stawową, co sprzyja leczeniu chorób reumatycznych, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zespołów pourazowych narządów ruchu. Siarczyny mają też pozytywny wpływ na układ krwionośny, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe i chronią przed powikłaniami naczyniowymi w cukrzycy. Opary siarkowodoru, w niewielkich stężeniach również mają działanie lecznicze.
Z kąpieli siarkowych nie powinny korzystać osoby z niewydolnością krążenia, po zawale i z wadami zastawek sercowych. Kąpiele solankowe raczej nie są wskazane również dla kobiet w ciąży lub z niewydolnością jajników, osób z nadczynnością tarczycy, chorych na gruźlicę, nowotwory oraz z otwartymi ranami czy ubytkami na skórze. W przypadku innych poważnych schodzeń również należy skonsultować z lekarzem.

 
Bardzo ciekawym przykładem kąpieli mineralnej jest kąpiel magnezowa. 
Do wykonania takiej kąpieli wykorzystujemy szcześciowodny chlorek magnezu (dostępny w sklepach z odczynnikami chemicznymi). Stosujemy 1 - 2 filiżanki płatków magnezowych na wannę wody. Magnez z takiej kąpieli jest absorbowany przez skórę i pozwala uzupełnić ewentualne niedobory tego pierwiastka. Znaczenie magnezu dla naszego organizmu jest chyba wszystkim znane. Stosowany zewnętrznie działa również przeciwbakteryjnie i łagodząco na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Rozluźnia nas zarówno psychicznie jak i fizycznie. Powoduje, że szybciej ustępują bóle mięśni, stawów, lepiej goi się  skóra i znikają siniaki. Poprawia się praca układu nerwowego, zwalcza zaburzenia snu. Przy dłuższym stosowaniu kąpiele magnezowa wykazują również działanie "upiększające" i odmładzające. 
W czasie kąpieli magnezowej możemy czuć lekkie pieczenie lub szczypanie - jest to zupełnie normalne. Nie powinniśmy jednak używać żadnych syntetycznych detergentów (mydła, szampony), których składniki wchodzą w reakcje chemiczne z magnezem.
Kąpieli magnezowych nie powinny stosować osoby cierpiące na hipermagnezję, ostre problemy nerkowe oraz miastenię. Należy uważać również w przypadku zbyt niskiego ciśnienia krwi. W przypadku poważnych schodzeń stosowanie kąpieli magnezowych należy skonsultować z lekarzem.

 
Również kąpiele borowinowe możemy przygotować sobie we własnej wannie. Borowina jest bogata w kwasy humusowe i fulwowe, białka, węglowodany, bituminy, żywice, mikro- i makroelementy. Składa się z resztek roślinnych i produktów ich rozkładu. Dzięki zdolności wchłaniania wody, małemu przewodnictwu cieplnemu i zdolności pęcznienia pozwala na miejscowe przegrzewanie tkanek bez obawy oparzenia. Oprócz działania cieplnego borowina wywiera także działanie lecznicze poprzez składniki wchłaniane przez skórę. Ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Zabiegi borowinowe powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek. Stosuje się je w przewlekłych stanach zapalnych tkanek miękkich oraz kości i stawów, w tym w chorobach reumatycznych. Borowina jest bardzo pomocna przy "dolegliwościach kobiecych". Kąpiele borowinowe bardzo pomagają również na bóle mięśni i stawów spowodowane dużym wysiłkiem (zakwasy). Gotowe preparaty borowinowe do kąpieli i kładów można kupić w aptece. 


Do mineralnych dodatków kąpielowych możemy zaliczyć również glinki. Prawie wszyscy znają ich dobroczynne działanie na skórę. Zazwyczaj są stosowane w postaci maseczek, ale dodane do wanny z ciepłą wodą działają równie skutecznie. Kąpiel w różnych rodzajach glinek daje różne efekty, zawsze jednak dział pozytywnie na naszą skórę.
W skrócie:
zielona glinka (z jonami żelaza), polecana jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, z egzemą lub łuszczycą, ma właściwości dezynfekujące i gojące, a także odtłuszczające, oczyszczające i regenerujące, dzięki właściwościom antyseptycznym hamuje namnażanie się bakterii, dzięki właściwościom ściągającym może być ważnym sojusznikiem w walce ze zmarszczkami
czerwona glinka ma podobne właściwości co glinka zielona, ale działa łagodniej; absorbuje sebum i zanieczyszczenia, nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, ale wrażliwej, a także naczynkowej, uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne, pomaga w leczeniu trądziku różowatego, zapobiega także rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, dzięki czemu skóra dłużej jest świeża i gładka
żółta glinka działa podobnie do glinki czerwonej; stosuje się ją w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, jest odpowiednia również dla cery dojrzałej
biała glinka wykazuje właściwości ściągające, odżywiające i regenerujące, najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, delikatnej, wrażliwej lub zmęczonej ze zmarszczkami, działa również łagodząco - poprawia się koloryt skóry
różowa glinka jest połączeniem glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2, zachowuje właściwości obu składowych glinek, nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, nawet tej ze skłonnościami do alergii i podrażnień, można ją stosować zarówno w przypadku cery mieszanej, jak i suchej
błękitna glinka nadaje się do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do wyprysków, skóry trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą, ma szczególne właściwości absorbujące - wchłania nadmiar sebum, nieczystości, obumarłe komórki naskórka, przy okazji mineralizując skórę, działa nie tylko powierzchniowo, ale wnika głęboko w skórę, dzięki czemu poprawia krążenie i odżywia tkanki, sprzyja regeneracji komórek naskórka i wygładzaniu zmarszczek, a także redukuje cellulit
czerwona glinka marokańska (ghassoul) wykazuje działanie silnie absorpcyjne, dlatego jest polecana przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, redukuje nadmiar sebum, matuje i odświeża skórę


Do każdego rodzaju kąpieli możemy dodać porcję sody oczyszczonej. Nie tylko w celu zafundowania sobie bąbelków, ale również po to żeby złagodzić podrażnienia skóry, ukąszenia czy reakcje alergiczne. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz