Instagram

17 kwietnia 2014

forsycja

Forsythia Vahl jest rodzajem krzewu z rodziny oliwkowatych uprawianego głównie w celach dekoracyjnych. W naszych ogrodach najczęściej rośnie forsycja pośrednia, która o tej porze ciągle jeszcze obsypana jest kwiatami.




Mało kto wie, że kwiaty forsycji są jadalne. Co więcej zawierają sporo (około 1%) rutyny poprawiającej naszą odporność. 

W nr 25 Porad na zdrowie H. Różanskiego możemy przeczytać również, że kwiaty forsycji mają  dużą zawartość kwercetyny, antocyjanów, saponin, fenolokwasów i alkoholi fenolowych. Wodno-alkoholowe wyciągi z kwiatów forsycji obniżają poziom glukozy we krwi, wzmagają diurezę, działają uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Stabilizują strukturę włókien kolagenowych i elastynowych oraz komórek tucznych (mastocytów, labrocytów). Zastosowane w kosmetykach opóźniają procesy starzenia.
Zespół flawonoidowo-lignanowy hamuje uwalnianie histaminy, przez co zmniejsza przepuszczalność śródbłonków i hamuje odczyny uczuleniowe. Przez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej i lipooksygenazy powstrzymują reakcje bólowe i zapalne.
 
Dla zainteresowanych rownież: Klimek B., Tokar M., 2000.Oznaczanie rutyny metodą HPLC w kwiatach i liściach forsycji - Forsythia Vahl. Herba Polonica 64/4: 261 - 266.


Świeże kwiaty forsycji mogą być świetnym, oryginalnym podatkiem do deserów i napojów, a po wysuszeniu nadają się do herbacianych mieszanek ziołowych.
Wszystkim zainteresowanym kulinarnymi zastosowaniami kwiatów forsycji i inny roślin polecam  "Kwiatową ucztę" - książkę pani Małgorzaty Kalemby-Drożdż oraz jej blog pełny pysznych propozycji.



Ziarno pyłku forsycji w mikroskopii skaningowej.
http://www.canadaplants.ca



W świeże i suszone kwiaty forsycji są dostępne na podkarpacki polu.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz