Viola odorata L. - fiołek wonny to jedna z najstarszych roślin
leczniczych. Zbierano zarówno kłącze, jak i kwitnące ziele tego gatunku. Roślina zawiera związki salicylowe, alkaloidy, karotenoidy, saponiny i
śluzy oraz violaninę -
olejek eteryczny. Kłącza z korzeniami są zasobniejsze w saponiny. Wodne wyciągi z
ziela i kłaczy działają silnie wykrztuśnie. Roślina ta posiada również właściwości przeciwzapalne,
przeciwreumatyczne i odtruwające. Wąchanie kwiatów może pomagać przy bólach głowy.
Wczesnowiosenne liście i kwitnące łodygi fiołków są jadalne - można dodawać je do zup, omletów i racuchów. Z kwiatów można zrobić bardzo dobry syrop na kaszel.
Wczesnowiosenne liście i kwitnące łodygi fiołków są jadalne - można dodawać je do zup, omletów i racuchów. Z kwiatów można zrobić bardzo dobry syrop na kaszel.
Wodne wyciągi z fiołka dobrze oczyszczają skórę z łoju i zaskórników, mają właściwości wygładzające i rozjaśniające, zwężają pory. Włosy płukane w odwarze z fiołka nie przetłuszczają się i stają się bardziej puszyste. Zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie fiołek działa odkażająco.
W starożytnej Grecji uważano fiołek za święty kwiat w cudowny sposób pojawiający się na świecie wiosną. Wierzono w jego właściwości chłodzące, antyepileptyczne i uśmierzające ból głowy – często pleciono z fiołków wieńce noszone później na głowie. Roślina ta jest też symbolem Wenus, bogini piękna i miłości.
Fiołek zwiększa spokój, wyciszenie i szczęśliwość. Uspokaja nerwy, przyciąga prorocze sny i wizje. Stymuluje kreatywność. W magii stanowi zasadniczy składnik rytuałów przywołujących miłość.
Wiosną świeże kwiaty fiołka wonnego dostępne są na podkarpackim polu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz