Instagram

11 marca 2014

podbiał

Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) jest jedną z pierwszych pojawiających się wiosną roślin zielnych.
W kwiatach podbiału znajdują się olejki eteryczne, śluzy, garbniki, flawonoidy, ksantofile, alkaloidy i glikozydy oraz żelazo, mangan, wapń, krzem, potas i siarka. Surowcem leczniczym są również liście.





Działa przede wszystkim na problemy górnych dróg oddechowych, szczególnie na uporczywy, duszący kaszel - hamuje skurcze tchawicy i oskrzeli. Ma również działanie przeciw zapalne i przeciw bakteryjne. Okłady zmniejszają obrzęki i krwiaki.
Może być stosowany w formie suszonej do sporządzania naparów lub jako syrop. Zewnętrznie może być stosowany do okładów lub przemywania skóry tłustej - zmniejsza wydzielanie sebum oraz pomaga w problemach trądzikowych. 

Kwiaty i liście podbiału można dodawać do sałatek czy warzyw duszonych na patelni. Mogą również być urozmaiceniem placów ziemniaczanych. 





Według wierzeń ludowych podbiał ma działanie ochronne, oczyszczające, lecznicze i wspomagające; daje jasność myślenia, bystrość, wzmacnia intelekt, sprzyja refleksji, łagodzi skutki zmęczenia i stresu. Usuwa nadmierny krytycyzm, likwiduje pesymizm, smutek i melancholię, znosi konflikty i nienawiść, pobudza tolerancję i życzliwość, ułatwia asertywność.
W starożytnej magii podbiał wzmacniał poczucie sprawiedliwości. Odświeżał „starą” miłość, wzmacniał wierność i lojalność partnerów, przyspieszał rozwój nowego uczucia, czynił związek ciekawszym. Oprócz tego poprawiał przepływ energii w organizmie, ułatwiał zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach, determinował do dążenia ku określonemu celowi, pomagał w pozbyciu się irracjonalnych lęków i obaw, pozwalał zakończyć wszystko, co stare i niepotrzebne, ułatwia pozbycie się nałogów, chronił pieniądze przed zgubą, stratą lub kradzieżą, zabezpieczał przed oszustami i naciągaczami, stabilizował sytuację finansową. 



Ziarno pyłku podbiału w mikroskopii świetlnej.
http://www.chrono.qub.ac.uk




W sezonie wiosennym świeże kwiaty podbiału dostępne są na podkarpackim polu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz