Instagram

31 marca 2014

pszenica

Pszenica zwyczajna (Triticum aestivum L.) znana jest przede wszystkim jako zborze, z którego produkuje się maki i kasze, ale nie tylko ziarniaki pszenicy są cenne. Na uwagę zasługuje reszta nadziemnych części tego gatunku. Łodyga i liście pszenicy zawierają wiele cennych substancji takich jak: witamina K, kwas foliowy, witaminy z grupy B, w tym B12 i B17 oraz witamina C i witamina E, magnez, żelazo.

30 marca 2014

mniszek

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale F. H. Wigg.) jest często niedocenianą rośliną jadalną o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Tkanki mniszka zawierają między innymi: fitosterole, cukry, terpeny i kwasy terpenowe, kwasy fenolowe, sole mineralne, aminokwasy, flawonoidy, kumaryny, gumy i żywice oraz witaminy A, B, C i D. 


16 marca 2014

chrzan

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana P. Gaertn., B. Mey & Scherb.) jest powszechnie znaną rośliną przyprawową i leczniczą, cenioną w Polsce już od XII w. Do celów medycznych i kulinarnych można stosować wszystkie części rośliny; najpopularniejsze są korzenie i liście. Chrzan zawiera witaminy B, C i karoten, siarkę, jod, żelazo, wapń i magnez, flawonoidy, kumaryny, fenole oraz substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i olejek goryczny o ostrym, drażniącym zapachu (izosiarkocyjanian allilu). W chrzanie występuje również fenyloetyl (alkohol), powiązany z glikozydami siarkowymi, wykazujący właściwości antybakteryjne.

11 marca 2014

podbiał

Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) jest jedną z pierwszych pojawiających się wiosną roślin zielnych.
W kwiatach podbiału znajdują się olejki eteryczne, śluzy, garbniki, flawonoidy, ksantofile, alkaloidy i glikozydy oraz żelazo, mangan, wapń, krzem, potas i siarka. Surowcem leczniczym są również liście.