Instagram

31 grudnia 2014

Herbatka z kocimiętki, czyli o wyższości ziół nierozdrobnionych nad "ekspresówką"

Rośliny klasyfikowane jako lecznicze i/lub przyprawowe wytwarzają szereg substancji chemicznych, które decydują o ich wyjątkowych walorach. Szczególne miejsce wśród tych substancji zajmują olejki eteryczne.

 

25 listopada 2014

Małopolskie Dni Wina

23 listopada, przy Europejskim Centrum Kultury EROPEUM, (Plac Sikorskiego 6) odbyły się
Małopolskie Dni Wina. Impreza promowała małopolskie winiarstwo i enoturystykę.


W Małopolsce tak jak w wielu innych regionach naszego kraju powoli odradzają się tradycje uprawy winorośli i produkcji wina. Oprócz najlepiej rozreklamowanego "Winobrania" w Zielonej Górze cykliczne imprezy winiarskie odbywają się miedzy innymi w Jaśle czy Sandomierzu. W tym roku również Małopolska zorganizowała swoje święto wina.

Impreza wyglądała trochę jak mała replika Międzynarodowych dni Wina w Jaśle sprzed kilku lat. Odbyła się w rozstawionym na placu pod Europeum namiocie, który okazał się trochę za ciasny zarówno dla winiarzy jak i zwiedzających. Ponad jedną czwartą namiotu zajmowali "patroni"/sponsorzy: Pekao S.A. i Krośnieńskie Huty Szkła Krosno S.A.  Dość dożo miejsca zajęła również rozstawiona na środku namiotu scena. 



Dla najważniejszych wystawców zostało niewiele przestrzeni. W rogu po lewej stronie umieszczono Polish Snail Holding - w zamian za wypełnienie ankiety można było spróbować ślimaków Helix aspersa maxima z makaronem owsianym, Chocolate Busch oraz pasiekę Miody Morawski oferującą szeroką gamę miodów i produktów pszczelarskich. 
 

 
Winiarze, mimo że byli najważniejszym "elementem" imprezy, zostali dość ciasno stłoczeni po przeciwnej stronie namiotu. Tylko winnice uniwersyteckie miały trochę więcej miejsca. W związku z tym, że impreza cieszyła się dość dużym interesowaniem zwiedzających dość trudno było poruszać się w tłumie przy stoiskach poszczególnych winnic, a dłuższa rozmowa z winiarzami mogła przeszkadzać pozostałym zwiedzającym, którzy chcieli spróbować wina.
Na Małopolskich Dniach Wina Obecne były dwie krakowskie winnice uniwersyteckie: Nad Dworskim Potokiem - Uniwersytetu Jagiellońskiego i Galicyjski Lamus - Uniwersytetu Rolniczego. 
Swoje wina prezentowały również:
Piwnice Antoniego z Woli Lubeckiej
winnica Rodziny Steców z Tuchowa
winnica Zadora ze Szczepanowic
winnica Chodorowa 
winnica Dąbrowka 
winnica Krokoszówka Górska ze Smardzowic
winnica Koniusza z Łyszkowic.








Przed wejściem do namiotu, samotnie, na chłodzie stały kasztany Pana Kasztana.


Mimo drobnych mankamentów impreza była ze wszech miar wyjątkowa. Po raz pierwszy w centrum Krakowa można było spróbować wina z tylu małopolskich winnic naraz. Krakowianie i turyści mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o małopolski i polskim winiarstwie, enoturystyce i kulturze winiarskiej. Poznać Małopolski Szlak Winnic.

Pomysłodawcą i inicjatorem imprezy było Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Rektor Uniwersytetu Rolniczego, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Imprezie patronowała: gazeta codzienna Dziennik Polski, tygodnik Miasto i Ludzie, radio KRK.fm oraz prasa i portale internetowe o tematyce winiarskiej. Partnerami wydarzenia byli: Bank Pekao s.a., Krośnieńskie Huty Szkła Krosno s.a., Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Nomina Rosae, Winnacja, Krako Slow Wines. 


Podkarpackie pole oczywiście zaprasza wszystkich również do nas. Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy oferuje wiele atrakcji enoturystycznych i nie tylko. 





 

19 listopada 2014

22 października 2014

Slow food festiwal w Krakowie

W następny weekend (7-9 października), w Expo Kraków dobędzie się Terra Madre – Slow Food Festival. Impreza dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia i nie tylko.
W programie między innymi spotkania z producentami cydru, piwa i wina; rozmowy z ciekawymi ludźmi, "laboratorium smaku", konkursy i inne imprezy.



 

Szczegóły na stronie organizatorów:




Serdecznie zapraszamy!




17 października 2014

Zatrzymać dobroczynność lata...

Najlepszym sposobem zachowania na dłużej cudownych aromatów, smaków i właściwości roślin jest ich zasuszenie. Zioła z podkarpackiego pola suszymy w naturalny sposób, w ciemnym, ciepłym miejscu. Po wysuszeniu nie kruszymy ich, ani nie rozdrabniamy mechanicznie w żaden inny sposób. Pozostawiamy je w małych pęczkach. Dzięki temu komórki wydzielnicze pozostają nieuszkodzone i zachowuje się w nich całość olejków eterycznych, które są kwintesencją ziół.

5 października 2014

mięta

Mentha sp. jest rodzajem rośliny z rodziny wargowych. Rodzaj liczy ponad 20 gatunków, z których wiele posiada liczne odmiany. 

29 września 2014

Co słychać na polu...

Wrzesień to czas zbiorów, zbirów i zbiorów...

 burak liściowy


 ostra papryczka


 nasiona rukoli na przyszły rok


 wykopki

  
początek


i koniec


jarmużowe żniwa






23 września 2014

pomysł na weekend

Wszyscy, którzy będą w weekend w Krakowie lub okolicach będą mogli spędzić czas ciekawie, przyjemnie i smacznie. W dworku Uniwersytetu Rolniczego, przy ulicy Balickiej 253 odbędą się pierwsze Małopolskie Targi Żywności.
Oprócz możliwości skosztowania i zakupu tradycyjnej, regionalnej żywności, organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji...






17 września 2014

Podkarpackie Pole na Targu Śniadaniowym

W najbliższą niedzielę, 21 września, między 10.00 a 13.00, dobra z Podkarpackiego Pola będzie można spróbować i kupić 
na Targu Śniadaniowym w Stalowej Woli. 

Na placu przy fontannie koło Miejskiego Domu Kultury będzie mnóstwo zdrowych, regionalnych pyszności. 

ZAPRASZAMY!






 

11 września 2014

pietruszka zwyczajna

Petroselinum crispum (Mill.) Fuss. jest rośliną dwuletnią pochodzenia śródziemnomorskiego. Obecnie rośnie dziko nie tylko w Europie, ale również w pn. - zach. Afryce, Amerykach, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.
Pietruszka była używana już przez starożytnych. Grecy używali jej jako rośliny przyprawowej i leczniczej, Rzymianie wykorzystywali ją nie tylko kulinarnie do dekoracji potraw ale również do dekoracji pomieszczeń. szersze zastosowanie w kuchni pietruszka znalazła dopiero na początku XVI wieku. Obecnie uprawiana jest przede wszystkim do celów kulinarnych jak warzywo i przyprawa; jest również rośliną leczniczą.

5 września 2014

Co słychać na polu...

Na naszych polach powoli zaczyna być widać jesień...

żniwa za nami

ostanie zbiory ziół

"całoroczne" maliny - mniej smaczne i aromatyczne, ale bardzo dekoracyjne


stewia cieszy się ostatnimi ciepłymi dniami


kolendra na późny zbiór


i fasolka...


śliwki


i szare renety nieśmiało dojrzewające pod liśćmi









1 września 2014

jarmuż

Brassica oleracea L. var. sabellica L. jest odmianą kapusty warzywnej. Jarmuż był jedną z pierwszych uprawianych przez człowieka rodzajów kapusty. Już w starożytności był znany jako roślina jadalna i ozdobna. Do niedawna zapomniany lub znany tylko jako roślina pastewna jarmuż jest dziś znowu "modny".

15 sierpnia 2014

IX Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Za dwa tygodnie, w ostatni weekend wakacji, jak co roku odbędą się Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle.


Jest to chyba najlepsza impreza tego typu w Polsce. Nigdzie indziej poza ENOEXPO nie zbiera się jednocześnie tylu producentów i sprzedawców wina. Można spróbować bardzo wielu win polskich i zagranicznych. Porozmawiać z winiarzami. Poznać ofertę enoturystyczną. Umówić się na wizytę w winnicy. Zobaczyć jak polskie winiarstwo wygląda "od kuchni".

Niestety z roku na rok pogłębiają się podziały wśród polskich winiarzy i lubuskie nie przyjeżdża na Podkarpacie, Podkarpacie nie jeździ do Zielonej Góry, Sandomierz coraz mocniej się alienuje. Szkoda. Szczególnie z punktu widzenia konsumenta, bo żeby zasmakować różnych regionów musi jeździć na różne imprezy. A jeszcze niespełna pięć lat temu na każdej imprezie winiarskiej były wina z całej Polski. 

Mimo wszystko w Jaśle ciągle jest największa różnorodność; poza regionem podkarpackim pojawia się wiele winnic z Małopolski. Zawsze są winnice słowackie i węgierskie. Przyjeżdżają również importerzy win, producenci i sprzedawcy sprzętu winiarskiego, pszczelarze i inni ciekawi ludzie.
No i oczywiście koła gospodyń wiejskich, które co roku przygotowują mnóstwo regionalnych, tradycyjnych specjałów.

Wszystkie szczegóły znajdują się na oficjalnej stronie imprezy: http://dniwina.pl


 

Zapraszamy wszystkich!










13 sierpnia 2014

Co słychać na polu - nasze zioła

Zioła są nieodzowną częścią Podkarpackiego Pola...

Większość ziół zbieramy z naszych łąk (zdjęcia z całego sezonu):


chaber bławatek

żywokost lekarski

bluszczyk kurdybanek

jasnota plamista

fiołek trójbarwny

czosnaczek pospolity

mniszek lekarski



Część ziół uprawiamy (zdjęcia z ostatniego tygodnia):

lawenda wąskolistna

kolendra siewna

 bylica piołun

melisa lekarska


 lebiodka majeranek

 hyzop lekarski

 tymianek cytrynowy

 stewia skupiona

rozmaryn lekarski

 bylica draganek - estragon

kocimiętka właściwa

mięta pieprzowa

szałwia lekarska

macierzanka tymianek

lubczyk ogrodowy



lebiodka pospolita - oregano  

nagietek lekarski (niestety z kanianką)

nasturcja 

ogórecznik lekarski